Code-e Project |Erasmus+ Project | İstanbul / Turkey
trbgenelitpl

İstanbul / Turkey

SARIYER ORTAOKULU'UN KODU-E YOLCULUĞU
İSTANBUL, TÜRKİYE

OKULDA NELER YAPTIĞIMIZ
 CODE-E Projesi başlamadan önce en önemli hedefimiz için çok önemli bir adımdı, geleceğin becerileri hakkında okuryazarlığı kodlayan bir farkındalık yaratıyordu. Türkiye'de, kamu okullarındaki öğrencilerin de 2017 yılında özel okullardaki gibi kodlamayı öğrenmeyi hak ettikleri noktadan yola çıktık. Bugünlerde Milli Eğitim Bakanlığı devlet okullarının müfredatına da kodlama koymuş durumda. Sarıyer Ortaokulu okul okulu olarak zaten çok sayıda kodlama deneyimine sahip olduğumuzu bildirmekten çok mutluyuz. Çalışmalarımız sadece öğrencilerimize nasıl kod yazacaklarını öğretmedi; aynı zamanda, meslektaşlarımız ve öğrencilerimizin ebeveynleri arasında teknoloji kullanımına olan tutumu değiştirdi. Ortaokul öğrencisi olsanız bile, onu tüketmekten başka bir teknolojinin üreticisi / yaratıcısı olmanın mümkün olduğunu öğrettik.

 Kodlama kulübü öğrencilerimiz bilgisayar bilimleri konulu hazırlık sınavı ile ilgililer arasından seçildi. 12/13 yaşlarında 32 öğrenci ile başladık. 6 öğretmen sınıfta kodlamanın nasıl öğretileceği konusunda Türkiye'de code.org'un temsilcisi olan Robincode Türkiye'den öğretmenlik eğitimi almış ve 2 tanesi 2 gruptaki öğrencilerle başlamıştır.

Okul toplumunu proje hakkında bilgilendirmek için okulumuzun tüm öğretmenleriyle, ilgilenen ebeveynlerle, öğrencilerimizle toplantılar düzenledik.

İlk sınıflar 2,3 ve 4 numaralı açık kurslara kayıtlı öğretmenler ile code.org'da iletildi. Öğrenciler dersleri aldı ve bir sonraki seviyeye geçmek için gerekli tüm seviyeleri tamamladı. Daha sonra öğrencilerimiz çizik, MIP App Inventor, Arduino, Tinkercad, thunkable ile çalıştılar. Kendi uygulamalarını geliştirmek için app inventer'ı kullandılar. Basit hesap makineleri inşa ettiler, İstanbul'un önemli turistik yerlerine ziyaretçilere yardımcı olmak için thunkable üzerine bir rehber hazırladılar. Her bir katılımcı kendi şehri / ülkesiyle ilgili bölümü tamamladı, bu yüzden 5 şehir ziyaretçisine, şehirlere turist olarak ulaşma yollarını bulmalarına yardımcı olan bir uygulama yaptık.
 Öğrencilerimiz yaratıcı problem çözücüler ve yanal düşünürler olarak potansiyellerini geliştirmeye teşvik edildi. Kişisel, sezgisel ve özgün fikirlerini akranları, öğretmenleri ve ebeveynleri önünde ifade etmeleri için paha biçilmez şansları vardı. Kendilerine güven duydukları ve kod okuryazarlığını kodlayan arkadaşları olan BİT'in potansiyel sorumlu kullanıcılarıdır. Ayrıca ebeveynlerin bilgisayarlara ve internete karşı tutumu çarpıcı biçimde değişti. Öğrencilerin akademik başarısı için potansiyel bir tehlike olarak kabul edilen internet, okulda ve hayatta yaratıcı ve başarılı olmanın değerli bir kaynağı haline gelmiştir.

Ulusötesi Toplantı # 1 Türkiye'de (Başlangıç ​​Toplantısı)
Projenin koordinatör organizasyonu olarak, Türkiye'deki ilk uluslararası toplantıya 2017 yılında projenin ilk aylarında ev sahipliği yaptık. Ortaklarımız bizi Sarıyer Ortaokulu’nda ziyaret etti ve 5’lik birkaç toplantı ve kültürel aktivite ile çok yoğun bir hafta geçirdik. tam günler. Projenin genel çerçevesi çizilmiş, faaliyet planları detaylı bir şekilde yapılmış ve görev dağılımı kesinleştirilmiştir. Çok karlı ve eğlenceli bir hafta geçirdik. Ortaklarımız İstanbul'un içeriğini mutlu etti.

POLONYA VE İTALYA'DA NELER ÖĞRENDİ
Polonya ve İtalya'da 2 tane Öğrenme-Öğretme-Eğitim faaliyeti gerçekleştirdik. Ziyaretlerimizde bize katılan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için çok önemli bir deneyim oldu.

Öğrenme Öğretme Eğitimi etkinliği # 1 Polonya
Polonya'da Sopot'ta gerçekleştirilen ilk LTT etkinliği. Öğrenciler, müzik kodlama platformu olan Sonic Pi yazılımını öğrendi ve çalıştı. Ev sahibi okul tarafından verilen bir eğitim kursu aldı. Eğitimden sonra okul yöneticilerinin, velilerin, öğretmenlerin ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen Live Sonic Pi Konserinin hazırlıkları ile çok zaman harcandı. Polonyalı ortağımız Lokomotiwa İlköğretim Okulu, akademik ve kültürel açıdan zengin, çok başarılı bir öğrenme öğretimi eğitimi eğitim etkinliği düzenledi.

Türkiye'ye döndükten sonra, okulumuzda öğrencilerin bilgisayar başında yazma / müzik yapma yeteneklerini gösterdikleri bir canlı müzik konseri düzenledik. Canlı kodlama müzik performansı, öğrencilere, velilere, öğretmenlere, yerel okulların temsilcilerine ve yerel yetkililere ulaşmamızı sağladığı için çok başarılı bir yayılma olayıydı. Öğrencilerimiz çok karmaşık müzik parçalarıyla gerçekten iyi performans gösterdiler ve bu küçük çocukların çok eğlenirken, özgüvenlerini geliştirirken ve gerçekten önemli bir şeyin parçası olmalarını çok yaratıcı ve yetenekli olarak görmek sürpriz oldu. onlar için.
Öğrenme Eğitimi Eğitim etkinliği # 2 İtalya
İkinci LTT faaliyetlerine Monopoli'deki İtalyan ortağımız ev sahipliği yaptı. Minecraft'ı kod oluşturma üssü olarak kullanan bir kodlama eğitimi almanın yanı sıra birçok gezi ve kültürel ve tarihi girdiyle çok eğlendik. Minecraft çocuklar arasında popüler bir oyundur, bu nedenle çocuklarımız bu öğrenme deneyimine gerçekten ilgi duyuyorlardı ve hafta sonuna kadar Minecraft'ın eğitim sürümünü kullanarak kendi Minecraft oyun dünyasını nasıl yaratacaklarını öğrendiler. Öğretmenler ayrıca oyunun mantığını anlamalarını sağlamak için bir eğitim aldı ve öğrencilere oyunun eğitim sürümünü tamamlamaları için eğitildiler, böylece kendi ülkelerine geri döndüklerinde okullarındaki diğer öğrencilere öğretebilirlerdi.
Erasmus + Okulumuzda Gün
Projemiz sonunda öğrencilerimiz için tecrübe paylaşım günü düzenledik. LTT'lere bize katılan tüm öğrencilerimize 2 yıl boyunca projeyle ilgili deneyimlerini paylaşma şansı verildi. Kendileriyle konuşmak istediklerini seçtiler ve mikrofonu meslektaşlarının, öğretmenlerinin, ebeveynlerinin ve yerel dış dünyalarının önünde verdiler. Artık kodlama platformlarını kullanıyorlardı ve sunmak ve gurur duymak için kendi ürünleri yarattılar. Herkes projenin farklı bir yönü ve kazandıkları hakkında konuşmayı seçti. Bir kalabalığın önünde kendine güvenen ve akranları için iyi örnekler olma sorumluluklarının farkında olan öğrencilerimizle çok gurur duyduk. Okul topluluğumuz ve hatta Sarıyer bile, kaynakları ve sıkı çalışmayı iyi kullanarak başarı ve kişisel nitelikler açısından neler yapılabileceğinin farkında. Projemizle ilgili ayrıntılı bir yazıyı okul dergimizde (https://www.calameo.com/books/006077969658ce130ec82) hazırladık ve Sarıyer / İstanbul çevresine herkesin başarımızı bildirmesi için 3000 kopya dağıttık.

  • Code-e Projesi
  • Tasarım: Yasin YILMAZ